Estetyka domu a sztukateria
Nasz dom to miejsce, w którym żyjemy, dlatego też wspaniale będzie, jeśli pomyślimy nie tylko o jego funkcjonalności, ale także i o estetyce. Nie od dziś wiadomo, że to, jak na zewnątrz wygląda nasz dom, jest jego wizytówką. Z tej racji postarajmy się o to, by był on po prostu piękny. Każdy z nas ma swoją definicję piękna, dlatego też warto jest wybrać odpowiednią dla siebie sztukaterię elewacyjną. To nasz gust podpowie nam, jaką. Warto jest przypomnieć, że można ją także instalować w naszych wnętrzach. Tam na pewno również się sprawdzi i nada każdemu pokojowi niezwykłego blasku. Bez względu na to, czy przeprowadzamy gruntowny remont, czy tylko malujemy ściany możemy naprawdę wiele zrobić, by nasz dom stał się piękny.
Architraw - definicja z Wikipedii
Architraw (epistyl, nadsłupie) ? główny (najniższy) poziomy człon belkowania antycznego, który podtrzymywał belki stropu.
Spoczywał on bezpośrednio na kolumnach. Architraw występuje we wszystkich porządkach architektonicznych. W porządku doryckim miał formę prostej gładkiej belki, natomiast w pozostałych, jego płaszczyzna dzieliła się na trzy fasciae, z których najwyższa była najbardziej wysunięta.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Architraw
W okresie renesansu nastąpił jej rozwój
Boniowanie ? dekoracyjne opracowanie krawędzi oraz lica ciosu kamieni podkreślające ich układ.
Rozróżnia się następujące typy boniowania, w zależności od:
Technika boniowania była znana i stosowana w okresie starożytnego Rzymu. W średniowieczu stosowana była sporadycznie we francuskiej architekturze obronnej XII wieku. W okresie renesansu nastąpił jej rozwój. W tynku naśladowano wygląd muru z kamienia, przez wykonywanie profilowania naśladującego układ kamieni w murze, przy pomocy boni. Bonia to spoina podkreślająca układ kamieni lub rowek w tynku nadający elewacji monumentalny charakter. Boniowane mogły być całe elewacje albo tylko cokoły, naroża ścian, pilastry, obramowania otworów, filary itp.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Boniowanie