
Lekarz dentysta jest pomocny, kiedy potrzebujemy pomocy w kwestii naszego uzębienia. Musimy udać się do niego na poprawki zęba, czasami wymaga nasz stan konkretnego leczenia, które wymaga czasu oraz również wkładu własnego. Chyba, że chodzimy na NFZ, a wtedy wiadomo - czeka się bardzo długo, a zazwyczaj ból zęba jest tak dokuczliwy, że ciężko wytrzymać nawet kilka godzin. Ból zęba potrafi być okropny, nie da się z nim normalnie funkcjonować, dlatego ludzie jak najszybciej chcą dostać się do stomatologa. Gabinet dentystyczny można znaleźć w każdym mieście a na pewno już nawet kilkanaście gabinetów. Nie jest problemem umówić się do dentysty ponieważ jest ich wielu. Problem jest wtedy, gdy idziemy prywatnie - ludzie boją się cen ale wiedzą, że prywatnie dużo częściej znaczy lepiej. Narodowy Fundusz Zdrowia zapewnia nam opiekę lekarską i również tyczy się to dentystów oraz stomatologów, czas oczekiwania na wizytę jest długi dlatego jeśli wiemy, że niedługo będzie trzeba udać się na kontrolę jamy ustnej do dentysty możemy zapisać się na NFZ i czekać.
30 lat temu w każdej szkole był gabinet dentystyczny i wszystkie dzieci miały dostęp do bezpłatnego leczenia. 12 września 2019 weszła w życie ustawa o obowiązku zapewnienia dzieciom opieki dentystycznej wg. której w każdej placówce powinien być stomatolog, a jeśli nie ma takiej możliwości dyrekcja musi wskazać miejsce, gdzie taki dyżur jest pełniony. Najnowsze badania wykazują, że ok. 90% dzieci w wieku 5-10 lat ma problem z chorobami zębów i dziąseł. Problem jest zatem poważny. Ale czy ustawa może coś zmienić, skoro NFZ od lat przyznaje mniej funduszy na usługi stomatologa? Szkoły nie mają zabezpieczonych funduszy mogących taką opiekę zapewnić. A jeśli nawet w szkołach jest gabinet dentystyczny, to od wielu lat nieużywany. Żaden dentysta nie zechce pracować na przestarzałym sprzęcie, który nie spełnia wymogów i więcej może przynieść szkód niż pożytku. A jeśli nawet szkoły zorganizują dyżury dentystyczne, to pełniący je lekarze zapewnią dzieciom tylko przegląd stanu uzębienia. Leczenie trzeba będzie przeprowadzić i tak gdzie indziej - prywatnie.
Leczeniem zębów jak i jamy ustnej zajmuje się stomatolog. Wielu osobom profesja ta nie kojarzy się zbyt dobrze ze względu na złe wspomnienia z dzieciństwa. Obecnie jednak gabinety dentystyczne są wyposażone w najnowocześniejszą aparaturę i często wizyta nie różni się od wizyty u np. kosmetyczki. Komputer może dozować znieczulenie w zależności od potrzeb. Dentysta w dzisiejszych czasach nie powinien nam kojarzyć się źle. Profilaktyczne badanie zębów sprawi, że nie będziemy musieli leczyć zębów gdy już się zepsują i możliwe że nie będzie można ich uratować. Nowoczesny gabinet dentystyczny zapewni komfortową wizytę, przed która nie należy się obawiać. Bardzo dokładne zdjęcia rentgenowskie jak i pantogramy 3D pozwolą na zlokalizowanie uszkodzenia zęba i jego prawidłowe leczenie. Wyrwane zęby możemy zastąpić implantami, których właściwości są bardzo zbliżone do własnych zębów. Dużo ciężej jest je uszkodzić w przeciwieństwie do protezy zębowej. Najwyższej jakości materiały pozwolą przez długie lata cieszyć nam się zdrowym uśmiechem.
Mówi się, że człowiek jest sumą swoich nawyków. Warto więc uczyć dzieci dobrych nawyków już od najwcześniejszych lat. Wiadomo, że na początku napotkamy opór, ale nasze starania dzieci na pewno z czasem docenią. Dobrymi nawykami są te, które utrzymują ciało w dobrej kondycji i zdrowiu. Należy zatem wpajać dzieciom, że codziennie trzeba myć zęby oraz że należy jeść dużo warzyw i owoców, a mało słodyczy. Nawykiem jest także chodzenie na badania kontrolne do lekarza. Dentysta nie jest tutaj wyjątkiem. Jeżeli nauczymy dziecko, że należy regularnie odwiedzać gabinet dentystyczny, to w dorosłym życiu również nie będzie unikało wizyt. Pierwsza kontrola może być stresująca. Dlatego warto zadbać o dobre nastawienie psychiczne naszej pociechy. Tłumaczymy dzieciom, że stomatolog chce im tylko pomóc. Nie straszmy ich bólem związanym z borowaniem. Wybierzmy dobry gabinet. Doświadczony specjalista na pewno będzie miał dobre podejście do dzieci. Możemy także obiecać dziecku nagrodę za dzielne i odpowiednie zachowanie na wizycie.
Plomby to podstawowe uzupełnienie stosowane w stomatologii. Odbudowują one ząb po leczeniu próchnicy, a także innych zabiegach. Kiedy trzeba wymieniać je na nowe? Zasadniczo, czas wymiany plomb na nowe uzależniony jest głównie od ich jakości, a także stanu. Dobry, prywatny stomatolog stosuje najczęściej plomby światłoutwardzalne, które są utwardzane światłem. Takie plomby są bardzo trwałe i mogą służyć na wiele lat. Są także estetyczne. Szeroka gama kolorów oraz idealne odwzorowanie wyglądu szkliwa zębowego powodują, że wykończone nimi zęby wyglądają naturalnie. Jednak kiedyś stosowano plomby gorszej jakości, które używane są jeszcze w gabinetach na NFZ. Są to plomby amalgamatowe, które mają szarawy odcień. Są one także mniej trwałe. Wymiana może być konieczna już po paru latach. Podczas kontroli lekarz może zalecić wymianę plomb, gdy widzi, że są one w gorszym stanie. Gdy plomba wypadła lub się rusza, także trzeba jak najszybciej odwiedzić gabinet dentystyczny. Wówczas dentysta będzie mógł wymienić ją na nową.