Protezy zębów stałych

enia (apex radicis dentis) znajduje się otwór wierzchołkowy (foramen apicis dentis), przez który przechodzą do i z zęba naczynia krwionośne, naczynia chłonne oraz nerwy, biegnąc w zębie w kanale korzeniowym (canalis radicis dentis

Protezy zębów stałych protetyka jastrzębie

Korzeń tkwi mocno umocowany w zębodole

Korzeń tkwi mocno umocowany w zębodole za pomocą włókien ozębnej wnikających do cementu, który pokrywa powierzchnię korzenia. Na szczycie korzenia (apex radicis dentis) znajduje się otwór wierzchołkowy (foramen apicis dentis), przez który przechodzą do i z zęba naczynia krwionośne, naczynia chłonne oraz nerwy, biegnąc w zębie w kanale korzeniowym (canalis radicis dentis) aż do komory zęba. Wewnątrz korzenia znajduje się jeden (zazwyczaj) bądź więcej kanałów o wspólnym lub oddzielnym ujściu. Kanały te mogą oddawać kanały boczne, a przy samym ujściu najczęściej dzielą się na 3 gałęzie tworząc deltę korzeniową inaczej zwaną ramifikacjami Preisswerka-Fishera.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zęby_człowieka


Wykonywanie zabiegów stomatologii zachowawczej

Zabiegi stomatologii zachowawczej są bardzo często wykonywane przez dentystów prowadzących działalność gospodarczą polegającą na leczenie zębów. Oczywiście nie mogą oni zapominać o tym, że leczenie zębów jest jednym z zabiegów medycznych, który wykonywany jest u osób odpowiednio do nich przygotowanych.

Dlatego dentyści przed rozpoczęciem jednego z zabiegów stomatologii zachowawczej przeprowadzają dokładnych wywiad z pacjentem, podczas którego ustalają nie tylko naturę jego problemów z zębami, ale też dowiadują się o tym, jakie choroby są przez niego posiadane. Pozwala im to nie tylko skutecznie, ale również bezpiecznie leczyć zęby osób w każdym wieku. Takie praktykowanie zabiegów stomatologii zachowawczej jest korzystne dla pacjentów.


Według podziału zwanego anatomicznym korona jest

W zależności od przyjętego podziału korona i korzeń są różnie definiowane. Według podziału zwanego anatomicznym, korona jest częścią zęba pokrytą szkliwem, z kolei korzeń anatomiczny jest to część zęba pokryta cementem. Według podziału klinicznego korona kliniczna to ta część korony anatomicznej, która znajduje się ponad dziąsłem, podczas gdy korzeń kliniczny to część zęba znajdująca się poniżej brzegu dziąsłowego. Szyjka jest częścią zęba łącząca koronę anatomiczną i korzeń anatomiczny ? w tym miejscu występuje charakterystyczne przewężenie zęba.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zęby_człowieka