Wszystko co musisz wiedzieć o stwardnieniu rozsianym

eczenie stosować w przypadku stwardnienia rozsianego?Leczenie stwardnienia rozsianego nie jest oczywiście na tyle skuteczne, abyśmy mogli dzięki niemu powrócić do pełnego zdrowia. Taka choroba jest niezwykle poważnym schorzeniem i

Wszystko co musisz wiedzieć o stwardnieniu rozsianym Co to ? To nieuleczalna choroba ośrodkowego układu nerwowego, niestety badacze nie są pewni co ją wywołuje. Co jeszcze można wiedzieć o stwardnieniu? Zapraszam do czytania.

Jakie leczenie stosować w przypadku stwardnienia rozsianego?

Leczenie stwardnienia rozsianego nie jest oczywiście na tyle skuteczne, abyśmy mogli dzięki niemu powrócić do pełnego zdrowia. Taka choroba jest niezwykle poważnym schorzeniem i każdy, kto na nią choruje musi pogodzić się z tym, że nie można się jej całkowicie pozbyć. Powinniśmy jednak wiedzieć, że istnieje wiele terapii, które pomogą nam nieco lepiej się poczuć.

W zależności od danego miejsca oraz specjalisty, propozycji leczenia może być bardzo wiele i często zależą one także od konkretnego przypadku. Warto jednak zawsze zgłosić się po pomoc, ponieważ dzięki niej odzyskamy częściową sprawność i będziemy mogli w miarę normalnie funkcjonować. Nie ma oczywiście jednak odpowiedniej terapii, a w każdym przypadku poskutkować może co innego.


Czym leczyć SM?

Skutecznych metod leczenia SM jest kilka i należą do nich między innymi interferony, które uznawane są za najskuteczniejszą dzisiaj metodę leczenia objawowego tej choroby. Interferon beta jest obecnie stosowany w Europie oraz Japonii, gdzie pomaga setkom pacjentów powstrzymać rozwój choroby.

Leczenie w ramach programu NFZ trwa dwa, trzy lata, po tym czasie należy samemu opłacać 100% ceny leków. To samo tyczy się osób powyżej 40 roku życia, leki dla takich chorych nie są refundowane.


Zachorowania na

Częstotliwość zachorować na SM jest bardzo zróżnicowana z geograficznego punktu widzenia. Z danych zebranych na przestrzeni lat wynika, że ryzyko zachorowania na SM jest tym większe im dalej od równika. Znaczenie może mieć wiele czynników, np. klimatyczne, dietetyczne, ekspozycja na promieniowanie słoneczne, czynniki genetyczne i zakaźne.

Pierwsze objawy zachorowania występują pomiędzy 15 a 60 rokiem życia, rzadko jest to przed lub po tym czasie. Kobiety ponad dwa razy częściej chorują na . W przypadku zachorowań po 50 roku życia stosunek ten się wyrównuje.